Strona główna
Logistyka
Tutaj jesteś

Transport kolejowy

29 listopada 2019

Transport kolejowy obok samochodowego jest jednym z ważniejszych sposobów na przemieszczanie się ludzi i przewożenie towarów w wielu krajach. Jednak w Polsce przez wiele lat był trochę zaniedbany, niektóre nierentowne linie kolejowe zostały nawet zamknięte i jedynym sposobem dojazdu do wielu miejscowości stał się autobus własny samochód.

Zalety transportu kolejowego

Warto jednak zwrócić uwagę na transport kolejowy i starać się wykorzystywać go w jak największym stopniu, ponieważ wiążą się z nim cenne zalety. Pod wieloma względami można uznać go za mniej niszczący środowisko, a więc bardziej ekologiczny niż chociażby przemieszczanie się pojazdami kołowymi. Aby pociągi mogły jeździć szybko i bezpiecznie, niezbędna jest odpowiednia dbałość o infrastrukturę kolejową, budowa nowych torów i przejazdów, a także dbanie o wszystkie elementy już istniejącej sieci.

Niezbędne jest jak najszybsze przeprowadzanie remontów szyn i podkładów kolejowych wszędzie tam, gdzie pojawiają się usterki mogące wpłynąć negatywnie na jakość przejazdu pociągiem. W ten sposób zwiększa się pewność, że pociąg dojedzie na wyznaczone miejsce o czasie i wszyscy pasażerowie będą zadowoleni, a przewożone nim towary zostaną dostarczone bez żadnych opóźnień.

Rodzaje transportu kolejowego

Transport kolejowy drobnicowy jest to transport w którym przewożona jest drobnica (drobne paczki i przesyłki) z jednego terminala kolejowego na drugi w ramach regularnych transportów szynowych. Koszt takiego transportu jest znacznie niższy niż lotniczego, lecz tylko min. 4 razy kosztu transportu morskiego, przy stosunkowo długim czasie przewozu.

Transport kolejowy kontenerowy (kolejowy multimodalny) jest to transport szynowy w którym do przewożenia towaru wykorzystuje się otwarte platformy na których umieszcza się przywiezione z portu kontenery. Kontenery te nierozpieczętowane i w całości przewożone są do miejsca dostawy. Wykorzystywany jest on jako alternatywa dostaw ładunków z portów krajowych Gdynia / Gdańsk lub europejskich Rotterdam, Hamburg szczególnie w przypadku kontenerów ciężkich. Dynamicznie rozwija się również transport kolejowy kontenerowy z Chin. Jego największym plusem jest czas transportu, bo tylko 14 dni (morzem około 35), lecz cena wciąż kilkakrotnie przekracza koszt transportu morskiego. Transport pełnowagonowy (transport kolejowy konwencjonalny) jest to podstawowy rodzaj transporu szynowego.

W zależności od rodzaju wagonu pozwala przewozić praktycznie każdy rodzaj towaru. Nadaje się on szczególnie do przewozu surowców stałych lub płynnych luzem. Największe znacznie transport pełnowagonowy ma przy przewozie ogromnych ilości towarów takich jak: węgiel, rudy, stal, paliwa, ciecze, artykuły chemiczne, zboża itp.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak tanio wysłać paczkę?

23 stycznia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?