Strona główna
Logistyka
Tutaj jesteś

Jak efektywnie zarządzać flotą pojazdów w firmie? Pomoże oprogramowanie TMS

22 czerwca 2020

Firmowa flota pojazdów wymaga odpowiedniego zarządzania. Dzisiaj kompleksowe wsparcie w tym obszarze zapewnia dedykowanie oprogramowanie TMS.

Prowadzenie własnej firmy w branży transportowej to codzienne przyjmowanie zleceń i organizacja przejazdów, by zrealizować je zgodnie z wymaganiami klientów. W tym celu konieczne jest odpowiednie zarządzanie flotą pojazdów, aby każdy z nich mógł terminowo dotrzeć do celu i nie generować nadmiernych kosztów.

W przeszłości prace w tym zakresie prowadzono odręcznie, gromadząc pokaźną dokumentację. Aktualnie nie jest to już konieczne – zarządzanie flotą odbywa się na bazie zaawansowanego oprogramowania komputerowego, które oferuje dostęp do szerokiej gamy praktycznych funkcji.

Na czym powinno polegać zarządzanie flotą w firmie transportowej?

Zarządzanie posiadaną flotą pojazdów w branży transportowej polega przede wszystkim na odpowiednim przydzielaniu pojazdów do konkretnych zadań i asygnowaniu ładunków i kierowców. To złożone zadanie, zwłaszcza wtedy, gdy firma dysponuje sporą flotą.

W ramach zarządzania flotą realizuje się różne zadania, w tym:

 • wybór właściwego pojazdu do konkretnego zlecenia
 • dobór kierowcy do pojazdu
 • kontrola tras i czasu przejazdu samochodów
 • sprawdzenie przebiegu trasy
 • nadzorowanie kosztów związanych z utrzymaniem floty
 • śledzenie opłat paliwowych
 • planowanie czynności, na przykład przeglądów, serwisów, opłat ubezpieczeniowych

Profesjonalne zarządzanie flotą pojazdów jest przy tym kluczowe dla właściwego wykorzystania posiadanych zasobów, zmniejszenia kosztów, a także dla wysokiej jakości obsługi klienta. Właśnie dlatego powstało specjalne oprogramowanie TMS, którego głównym zadaniem jest zarządzanie transportem, w tym także zarządzanie flotą firmy.

Zarządzanie flotą pojazdów przez oprogramowanie TMS

Oprogramowanie TMS, czyli Transport Management System jest przeznaczone dla branży TSL – transportu, spedycji i logistyki. To zaawansowane oprogramowanie dedykowane, którego naczelnym celem jest dostarczenie narzędzi wspomagających codzienne działanie firm działających w tym obszarze.

TMS to pełna gama narzędzi, które mogą pomóc pracownikom firm w prowadzeniu szeregu działań – od planowania odpowiednich tras, przez zarządzanie zleceniami, a skończywszy na monitorowaniu floty pojazdów i komunikowaniu się z kierowcami. Oprogramowanie to wspiera także zarządzanie flotą pojazdów posiadanych przez użytkownika.

Korzyści ze stosowania programów TMS przy zarządzaniu flotą pojazdów:

 • poprawa organizacji pracy kierowców
 • optymalizacja procesów zachodzących w firmie
 • zminimalizowanie pustych przebiegów
 • kontrola przewozu – przed jego rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu
 • weryfikacja kosztów dotyczących transportu
 • kontrola czasu pracy kierowców
 • możliwość lokalizacji pojazdów przez GPS
 • łatwiejszy obieg dokumentów

Te zalety powodują, że zarządzanie flotą pojazdów może odbywać się znacznie efektywniej niż bez takiego wsparcia informatycznego. W rezultacie firma rzadziej popełnia błędy związane z zarządzaniem flotą, może zautomatyzować znaczną część realizowanych czynności, zmniejszyć swoje koszty, a także przyspieszyć rozwój, by przegonić konkurencję.

Wobec tego efektywne zarządzanie flotą pojazdów jest na wyciągnięcie ręki – dzięki dedykowanym systemom informatycznym w kategorii TMS możliwe jest uzyskanie optymalnych rezultatów dla firm działających w branży transportu, spedycji i logistyki.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak tanio wysłać paczkę?

23 stycznia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?