Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wybór opon nie musi być trudny

20 listopada 2019

Temat wyboru odpowiednich opon do naszych samochodów wraca do kierowców jak bumerang, zwłaszcza w sezonie kiedy konieczne jest ich wymienianie. Problem jest właściwie rozwiązany jeśli dysponujemy jeszcze właściwym na dany sezon ogumieniem z poprzednich lat. Wtedy wystarczy tylko umówienie wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, uiszczenie opłaty, poczekanie aż fachowcy zmienią nam opony i wyważą koło. Kłopot z głowy, przynajmniej do następnej zmiany sezonu. Wybór opon nie musi być trudny!

Sprawdź także: Teoria na prawo jazdy

Jak dbać o opony?


Warto pamiętać jednak, żeby co jakiś czas sprawdzać stan opon. To że kupiliście je niedawno i w waszym mniemaniu wszystko jest w porządku, wcale nie oznacza, że tak jest. Przynajmniej raz do roku, przed konieczną wymianą sprawdźmy datę ich produkcji, głębokość bieżnika i dokładnie je obejrzyjmy. Opony nie mogą być starsze niż dziesięć lat, nawet jeśli nie są jeszcze zużyte.

wybór opon

Przepisy odnośnie opon w aucie


Przepisy w Polsce wymagają, aby minimalna głębokość bieżnika w oponie nie była niższa niż 1,6 mm. Jednak fachowcy zalecają wymianę na nowe, jeżeli bieżnik osiągnął już 3 mm głębokość. Dlatego też nowy wybór opon jest konieczny. Warto również obejrzeć każdą oponę pod względem ewentualnych pęknięć, wybrzuszeń czy też innych oznak zużycia np. sparciałych elementów. Gumy, na których można zauważyć podobne uszkodzenia będą się już nadawały praktycznie do wyrzucenia. Chodzi przecież nie tylko o wasze bezpieczeństwo, ale także waszych pasażerów i innych użytkowników ruchu.

Dobrej jakości opona jest jednym z podstawowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo, więc nie warto na tym oszczędzać.


Kolejnym problemem, z jakim mogą borykać się kierowcy podczas wyboru nowych opon. Czy warto inwestować w dwa komplety opon (jedne zimowe, drugie letnie)? Może lepiej zaopatrzyć się w opony wielosezonowe?


Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a decyzję i tak musimy podjąć sami kierując się zdrowym rozsądkiem. Pamiętajcie jednak, że ogumienie wielosezonowe nie jest takie wyłącznie z nazwy. Mieszanka gumy, z jakiej zostały wykonane oraz konstrukcja bieżnika sprawiają, że nadają się one do jazdy w różnych temperaturach i różnych warunkach drogowych. Nie są co prawda tak dobre na zimową pluchę jak wyspecjalizowane do takich warunków opony zimowe. Jednak w naszej strefie klimatycznej powinny sobie poradzić bez problemu.


To prawda, że zużywają się szybciej niż komplet dedykowany na daną porę roku. Po pierwsze dlatego, że jeździmy na nich bez przerwy i naturalną rzeczą, że będą miały za sobą więcej kilometrów. Po wtóre mieszanki z jakich są wykonane nadają się zarówno na lato i zimę przez co nie będą tak wytrzymałe jak opony dedykowane na daną porę roku.

Gdzie jest najlepszy wybór opon?

Gdzie można kupić najlepsze opony? To pytanie zadają przede wszystkim osoby, które pierwszy raz muszą zakupić je do swojego samochodu. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ opony są bardzo istotnym elementem – w szczególności gdy chodzi o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jest wiele sposobów na zakup sprzętu. Z pewnością pierwszy przychodzi ci do głowy internet. I słusznie. W internecie znajdziesz wiele ofert nowych bądź używanych opon. Jest to dość drogi wydatek, dlatego warto patrzeć na ceny oraz na to, czy konkurencja nie posiada produktu o wiele taniej. Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda. Zazwyczaj przesyłka w takim wypadku jest darmowa, dzięki czemu na drugi dzień mamy swój zakup w domu. Jednakże zakup opon przez internet posiada wiele wad. Niestety, w przypadku zakupów internetowych nikt nie doradzi nam, która propozycja będzie dla nas najlepsza. Każde auto ma swoje preferencje takie jak: wielkość kół, głębokość bieżnika, szerokość opony i wiele innych. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem stacjonarnym. Wybieramy przede wszystkim miejsca, gdzie pracują specjaliści w tej dziedzinie. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zakupimy zły model. Sprzedawcy po wysłuchaniu naszych oczekiwań względem bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy pomogą wybrać najlepszą opcję. Dodatkowo w takich serwisach możemy poprosić o założenie nowych opon.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

audi a3
Wzmocnienia samochodowe i ich wpływ na wydajność
usterki zawieszenia

Jesteś zainteresowany reklamą?

usterki zawieszenia