bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

usuwanie wgnieceń
Motoryzacja

Naprawa wgniecionej karoserii – czy można to zrobić samemu?

Każdy kierowca doskonale wie, że jeżdżenie samochodem wiąże się z ryzykiem stłuczki. Co prawda nie jest to specjalnie duże zagrożenie dla życia czy też zdrowia, ale już dla portfela na pewno. Wystarczy bowiem nawet niewielkie zetknięcie się dwóch samochodów, aby na ich karoserii powstały wgniecenia. A jak każdy posiadacz auta wie, naprawa wgniecionej karoserii u blacharza i lakiernika, bywa naprawdę bardzo kosztowna. A może nie trzeba jechać do fachowca i da się to zrobić samodzielnie?

Usuwanie wgnieceń przy pomocy kleju

Nie da się ukryć, że naprawa karoserii poprzez masowanie blachy, jest dość kłopotliwa. Nic więc dziwnego, że prawdziwą rewelacją okazuje się ostatnimi czasy usuwanie wgnieceń bez malowania, przy pomocy kleju. Na czym to polega? Pierwszym krokiem jest przygotowanie miejsca, które chce się naprawić poprzez wyczyszczenie powierzchni i jej dokładne odtłuszczenie. Gdy już się to zrobi, nakłada się na blachę klej, którym przykleja się specjalne urządzenie do naprawy karoserii. Przy jego pomocy można w ciągu kilku minut wyciągnąć dosłownie każde wgniecenie. Tego typu zestaw do usuwania wgnieceń opinie zbiera bardzo dobre, lecz pamiętać trzeba, że jego cena często jest naprawdę wysoka. Choć przyznać trzeba, że spisuje się naprawdę świetnie..

Masowanie karoserii

Choć nazwa tej metody samodzielnego usuwania wgniecionej blachy jest nieco komiczna, to jednak okazuje się naprawdę bardzo skuteczna. Na czym to konkretnie polega? Jeśli na karoserii widoczne są niewielkie wgniecenia, bez uszkodzonego lakieru, można je samodzielnie usunąć przy pomocy młotka blacharskiego i specjalnego pobijaka. Jak to zrobić? Najtrudniejszą rzeczą przy tej metodzie będzie dostanie się pod blachę, ponieważ nowoczesne samochody są dość solidnie zabudowane. Często oznaczać to będzie np. demontaż nadkola. Jeśli jednak już usunie się wszystkie przeszkody, przy pomocy narzędzi i z bardzo dużą uwagą, można wymasować delikatnymi uderzeniami blachę, dzięki czemu powróci ona do swojej pierwotnej postaci.

Terapia szokowa dla karoserii

Ostatnią bardzo popularną metodą naprawiania wgnieceń na karoserii samochodowej, jest ta wykorzystująca wysoką oraz niską temperaturę. Na czym to polega? Wgniecenie usuwane jest poprzez nagłe zmiany temperatur blachy, która najpierw jest podgrzewana, a następnie przy pomocy suchego lodu bardzo szybko ochładzana. Niestety ogromną wadą takiej metody jest niezwykle wysokie ryzyko uszkodzenia lakieru, więc konieczne będzie udanie się z tak naprawionym wgnieceniem do lakiernika, co oczywiście podniesie koszt całej operacji.

Narzędzia do usuwania wgnieceń w karoserii znajdziesz na stronie Primado.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.