bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

zakup akcji w celach spekulacyjnych
Biznes

Na czym polega zakup akcji w celach spekulacyjnych?

Spekulacja na giełdzie to jedna z najpopularniejszych strategii inwestycyjnych, która zakłada zakup akcji oraz ich szybką odsprzedaż z zyskiem. Na czym polega zakup akcji w celach spekulacyjnych? Jak wygląda ryzyko związane ze spekulacją? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega zakup akcji w celach spekulacyjnych?

Zakup akcji w celach spekulacyjnych to realizacja strategii zakładającej, że kurs bardzo szybko wzrośnie, dzięki czemu będzie można odsprzedaż akcje z zyskiem. Transakcje spekulacyjne z reguły są otwierane i zamykane tego samego dnia, a maksymalnie w ciągu kilku najbliższych dni. Inwestorzy zajmujący się spekulacją na giełdzie zakładają bowiem, że kurs akcji podlega określonym trendom, które należy znaleźć zanim zdążą się odwrócić. W efekcie jest to strategia, która wymaga ciągłego śledzenia notowań oraz bycia na bieżąco z informacjami płynącymi z giełdy.

Analiza techniczna podstawowym narzędziem spekulanta

Warto mieć świadomość, że spekulacja na giełdzie tak samo jak każda inna strategia inwestycyjna wymaga posiadania rachunku maklerskiego. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedni kliknij, aby uzyskać więcej informacji o konkretnej ofercie. W odróżnieniu od inwestowania długoterminowego spekulacja wymaga jednak zastosowania narzędzi, które pozwolą błyskawicznie wychwytywać okazje inwestycyjne. Podstawowym jest analiza techniczna, która koncentruje się na analizie wykresów ruchów cen w przeszłości. Jej założeniem jest bowiem fakt, że na podstawie wykresów historycznych możliwie jest przewidzenie tego, jak będą kształtowały się ceny akcji w przyszłości. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że poza wykresami analiza techniczna obejmuje także odczytywanie i interpretowanie wskaźników przedstawiających aktualną sytuację na giełdzie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opisującym narzędzia analizy technicznej.

Spekulacja na giełdzie – ryzyko

Warto pamiętać, że spekulacja na giełdzie wiąże się z ryzykiem, co oznacza, że inwestor nie tylko może zarobić, ale również stracić. Poziom ryzyka jest w tym przypadku uzależniony od wiedzy i doświadczenia spekulanta, który powinien opierać swoje decyzje na rzetelnej analizie. Wymaga to umiejętności jej prawidłowego przeprowadzenia, w związku z czym należy stwierdzić, że zrozumienie analizy technicznej jest  w tym przypadku koniecznością. Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że decyzje inwestycyjne nie mogą być podejmowane pod wpływem emocji, a ich podstawą muszą być odpowiednie wyliczenia.

Podsumowując należy stwierdzić, że spekulacja na giełdzie to jedna z najbardziej popularnych strategii inwestowania w akcje. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od przyjętej strategi ryzyko inwestycyjne istnieje zawsze.