bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Biznes Transport

Firma spedycyjna

W ostatnich latach dynamiczny rozwój transportu sprawił, że zapotrzebowanie na usługi spedycyjne poważnie wzrosło. Firma spedycyjna może więc liczyć na szereg dobrze płatnych zleceń od wielu podmiotów gospodarczych. Firma spedycyjna to przedsiębiorstwo komercyjne zajmujące się spedycją na zlecenie podmiotów prawnych lub fizycznych.

Sprawdź także: Firma transportowa

Jak działa firma spedycyjna?

Przedsiębiorstwa z tej branży mogą świadczyć usługi w dwóch zakresach. Można tutaj wyszczególnić spedycję krajową oraz międzynarodową. Samą działalność spedycyjną możemy podzielić na dwie części. Spedycja właściwa to część polegająca na odbieraniu zleceń spedycji, świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu doradztwa spedycyjnego przy wyborze odpowiedniego środka transportu.

Do tej części należy również zaliczyć podpisywanie umów spedycyjnych oraz tworzenie stosownej dokumentacji. Do czynności dodatkowych, czyli drugiej części działalności spedycyjnej możemy zaliczyć czynności przemieszczania się (dowóz, przewóz, przeładunek, wyładunek). Czynności dodatkowe to też przechowywanie przesyłki, odbiór należności, sprzedaż ładunków i inne podobne zadania.

firma spedycyjna

Czym jest sama spedycja?


Spedycja to działalność usługowa polegająca w dużej mierze na transporcie dóbr materialnych z jednego miejsca do drugiego. Osobą odpowiedzialną za prawidłowy przebieg tego procesu jest spedytor. Do jego podstawowych zadań należy dopilnowanie wszystkich procedur i czynności związanych z odbiorem i dostarczeniem ładunku do miejsca wskazanego przez klienta. Obecnie zakres działania konkurencyjnej firmy spedycyjnej jest bardzo szeroki. Najczęściej jednak przedsiębiorstwa z tej branży świadczą kompleksową usługę dopasowaną do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Do ich zadań należy znalezienie odpowiedniego przewoźnika, przygotowanie wszystkich formalności niezbędnych do legalnego przeprowadzenia transportu. Firma jest też odpowiedzialna za sporządzenie wymaganych deklaracji. Usługi spedycyjne możemy mieć bardzo zróżnicowane. Nie zawsze odbywają się przy pomocy tylko jednego rodzaju transportu. Dobór odpowiedniej formy transportu jest uzależniony w dużej mierze od charakterystyki przewożonego towaru.


Firmy spedycyjne mogą zajmować się jedynie przyjmowaniem i realizowaniem zleceń spedycyjnych. Do ich obowiązków należy wówczas dopilnowanie, czy jakość świadczonych usług odpowiada wymaganiom stawianym przez klientów. W takiej sytuacji mowa jest o tak zwanej spedycji czystej. Alternatywą dla niej jest tak zwana spedycja mieszana. Polega ona na świadczeniu dodatkowych usług, takich jak na przykład składowanie przesyłek lub dystrybucja.

Czy firma spedycyjna to dobry pomysł na biznes?

Wiele osób zastanawia się, jaką firmę założyć. Jest to bardzo trudne zadanie, gdyż tak naprawdę od tego zależy całe nasze przyszłe życie. Firma spedycyjna to jedno z trudniejszych wyzwań. Musimy zatrudnić specjalistów w tej dziedzinie, gdyż pierwsza lepsza osoba nie będzie znała wszystkich szczegółów. Organizacja przewozów towarów może wydawać się czymś prostym, jednak wewnątrz dzieje się wiele procesów, które finalnie prowadzą do przewiezienia produktów na miejsce docelowe. Firma spedycyjna musi mieć również kierowców. Osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą mieć specjalne uprawnienia. Wszystko to zależy, jaki towar będziemy przewozić. Najwięcej uprawnień muszą mieć kierowcy, którzy będą jeździć na samochodach ciężarowych. Poza prawem jazdy kategorii C często obowiązkowa jest również kategoria E. Dzięki temu kierowca może prowadzić praktycznie każdy samochód ciężarowy. W przypadku innych samochodów dostawczych te uprawnienia mogą być niższe – czasem wystarczy tylko kategoria B.

O tych aspektach musi wiedzieć osoba, która chce założyć swój biznes w spedycji. Firma spedycyjna to nie tylko transport – to także kontakty z klientami. Warto w tym celu zatrudnić osobę, która będzie zajmować się tym tematem. Osoba musi być pewna siebie, doświadczona, ale też znać się na transporcie i wszystkich jego aspektach. Czy firma spedycyjna to dobry pomysł na biznes? Zdecydowanie tak, jednak należy wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do tego pomysłu