bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Biznes Transport

Firma spedycyjna

W ostatnich latach dynamiczny rozwój transportu sprawił, że zapotrzebowanie na usługi spedycyjne poważnie wzrosło. Firma spedycyjna może więc liczyć na szereg dobrze płatnych zleceń od wielu podmiotów gospodarczych. Firma spedycyjna to przedsiębiorstwo komercyjne zajmujące się spedycją na zlecenie podmiotów prawnych lub fizycznych.

Jak działa firma spedycyjna?

Przedsiębiorstwa z tej branży mogą świadczyć usługi w dwóch zakresach. Można tutaj wyszczególnić spedycję krajową oraz międzynarodową. Sama działalność spedycyjna może być podzielona na dwie części. Spedycja właściwa to część polegająca na odbieraniu zleceń spedycji, świadczeniu profesjonalnych usług z zakresu doradztwa spedycyjnego przy wyborze odpowiedniego środka transportu.

Do tej części należy również zaliczyć podpisywanie umów spedycyjnych oraz tworzenie stosownej dokumentacji. Do czynności dodatkowych, czyli drugiej części działalności spedycyjnej możemy zaliczyć czynności przemieszczania się (dowóz, przewóz, przeładunek, wyładunek). Czynności dodatkowe to też przechowywanie przesyłki, odbiór należności, sprzedaż ładunków i inne podobne zadania.

Czym jest sama spedycja?


Spedycja to działalność usługowa polegająca w dużej mierze na transporcie dóbr materialnych z jednego miejsca do drugiego. Osobą odpowiedzialną za prawidłowy przebieg tego procesu jest spedytor. Do jego podstawowych zadań należy dopilnowanie wszystkich procedur i czynności związanych z odbiorem i dostarczeniem ładunku do miejsca wskazanego przez klienta. Obecnie zakres działania konkurencyjnej firmy spedycyjnej jest bardzo szeroki. Najczęściej jednak przedsiębiorstwa z tej branży świadczą kompleksową usługę dopasowaną do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Do ich zadań należy znalezienie odpowiedniego przewoźnika, przygotowanie wszystkich formalności niezbędnych do legalnego przeprowadzenia transportu. Firma jest też odpowiedzialna za sporządzenie wymaganych deklaracji. Usługi spedycyjne mogą być zróżnicowane. Nie zawsze odbywają się przy pomocy tylko jednego rodzaju transportu. Dobór odpowiedniej formy transportu jest uzależniony w dużej mierze od charakterystyki przewożonego towaru.


Firmy spedycyjne mogą zajmować się jedynie przyjmowaniem i realizowaniem zleceń spedycyjnych. Do ich obowiązków należy wówczas dopilnowanie, czy jakość świadczonych usług odpowiada wymaganiom stawianym przez klientów. W takiej sytuacji mowa jest o tak zwanej spedycji czystej. Alternatywą dla niej jest tak zwana spedycja mieszana. Polega ona na świadczeniu dodatkowych usług, takich jak na przykład składowanie przesyłek lub dystrybucja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *