Akcje należą do najchętniej wybieranych instrumentów finansowych. Do cech dodatnich inwestycji kapitałowych należy bezsprzecznie zaliczyć płynność rynków, która pozwala na handel akcjami w dowolnym momencie. Transakcje nimi są oczywiście obarczone wysokim stopniem ryzyka, co może się wiązać z szybką utratą kapitału. Dlatego wymagają one dobrego przygotowania teoretycznego, uważnej obserwacji sytuacji na rynkach światowych i opracowania dochodowej strategii inwestycyjnej. Wprawdzie na rynku akcji nie istnieje pojęcie strategii handlowej dającej gwarancję zysków. Jednakże odpowiednio dobrana strategia jest fundamentem do ograniczenia strat i wygenerowania maksymalnie wysokich zysków. Zatem jakie strategie należą co najpopularniej stosowanych w handlu akcjami?
Strategie najczęściej stosowane w handlu akcjami.
Podstawą postanowienia o doborze strategii jest rozstrzygnięcie dotyczące wyboru horyzontu czasowego inwestycji, który zasadniczo dzieli się na inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe. Inwestorzy krótkoterminowi opierają decyzje inwestycyjne na analizie technicznej, obserwacji wykresów cen i stosowaniu wskaźników MACD i RSI. Analiza fundamentalna w przypadku inwestorów krótkoterminowych jest ważna, jednakże odgrywa raczej rolę drugoplanową. Z kolei do najczęściej wybieranych strategii należą:
- day trading
- i scalping.
Day trading.
Day trading jest strategią stosowaną przy inwestowaniu w akcje na krótkich interwałach czasowych, z wykorzystaniem takich narzędzi jak wskaźniki oscylacyjne i średnie ruchome oraz bieżące informacje biznesowe. Inwestycje przeprowadzane są w tym przypadku z reguły na niskich interwałach czasowych M30 i H1. Dobrym momentem do otworzenia pozycji są wyraźne tendencje wzrostowe lub spadkowe.
Przy stosowaniu day tradingu warto prowadzić dziennik tradera, który powinien zawierać screeny przeprowadzanych inwestycji. Ich szczegółowa analiza jest niezwykle pomocna w wyciąganiu wniosków popartych stosunkiem sukcesów do porażek.
Scalping.
Scalping jest odmianą strategi day tradingowej. Złożony jest z wielu krótkoterminowych transakcji przechwytujących małe ruchy cen, których wahania często ograniczają się zaledwie do kilku pipsów. Strategię stosuje się tylko i wyłącznie na najmniejszych interwałach czasowych takich jak M1. Ponadto przy stosowaniu scalpingu traderzy korzystają najczęściej z wyższych wolumenów dźwigni.
Do podstawowych ryzyk ponoszonych w scalpingu należy zaliczyć możliwość nastąpienia intensywnych i niespodziewanych zmian w kursie. Dlatego strategia ta wymaga ogromnej dbałości o szczegóły i szybkiej reakcji w razie nagłych zmian.
Wskaźniki oscylacyjne i średnie ruchome.
Wskaźniki oscylacyjne są pochodnymi matematycznych funkcji ceny na wykresie. Służą do analizy danych historycznych, dostarczając na ich podstawie informacji o prawdopodobnych ruchach cen. Do najczęściej wybieranych oscylatorów należą: RSI oraz oscylator stochastyczny MACD.
Natomiast średnia ruchoma jest wskaźnikiem stanowiącym iloraz ogólnej sumy cen z danego okresu czasowego i jego długości. Jest narzędziem wskazującym na trendy cenowe akcji, co pozwala na szybką selekcję akcji zyskujących i tracących na wartości.
Wskaźniki te mają najczęściej formę:
- prostej średniej ruchomej SMA
- lub wykładniczej średniej ruchomej EMA.
Przy czym średnia EMA jest częściej wybieranym wskaźnikiem, ponieważ analizuje bieżące zmiany cen i wskazuje najnowsze ruchy cenowe.
Krótkie podsumowanie.
Powyższe strategie należą do grupy najczęściej wybieranych przy krótkoterminowych inwestycjach w akcje. Jednakże sam dobór strategii nie jest elementem decydującym o sukcesie. Ponieważ największym przeciwnikiem tradera są emocje. Poddanie się im może całkowicie zaburzyć trzeźwą ocenę sytuacji i w konsekwencji prowadzić do złych decyzji inwestycyjnych. Zatem zachowanie spokoju jest więc podstawą podczas handlu akcjami.
Materiał zewnętrzny