Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Co warto wiedzieć o transporcie?

13 października 2021 transport

Transport to niepodważalnie jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu. Co osiągnęlibyśmy samą produkcją towarów, skoro nie mielibyśmy możliwości przesłania ich w różne zakątki świata? Każdego dnia pojazdy lądowe lub te o innych specyfikacjach, pokonują miliony kilometrów w celu dostarczenia przesyłek oraz dystrybucji towaru na magazyny położone w każdym kraju.

Trzeba wspomnieć również, że początkowym założeniem powstania urządzeń mogących się szybko przemieszczać był transport ludzi. Powstanie samochodów, samolotów czy statków było po to, aby zwiększyć wygodę człowieka, by mógł on przedostawać się wszędzie tam, gdzie chce. Aktualnie jednak skupmy się na transporcie w kontekście przemysłu.

Rodzaje transportu towarowego

W dużej mierze transport kojarzy nam się z samochodami ciężarowymi. Nic w tym dziwnego. Z reguły są one nam najbliższe i poruszając się samochodem po mieście szansa, że nie spotkamy żadnego z nich jest bardzo mała. To one codziennie dowożą towary z magazynów na sklepy, a ich występowanie jest najczęstsze. Ten rodzaj przemieszczania uwzględnia jednak stosunkowo “bliskie” odległości jak na transport, chociaż jest w stanie dojechać w trudno dostępne i nieosiągalne dla innych przewoźników miejsca.

Chcąc przetransportować jednak większe partie towarów w jedno, określone miejsce, korzysta się z transportu powietrznego lub morskiego. To właśnie na statki i samoloty towarowe umieszczane są kolosalne liczby produktów, które jednym kursem są w stanie przemieszczać się na skale globalną. Następnym pojazdem, który jest w stanie przewieźć ogromne ilości asortymentu jest pociąg. Tutaj sytuacja jest o tyle prostsza, że kurs może odbyć się niezależnie od tego, ile asortymentu jest na pokładzie, a to ze względu na możliwość odczepiania wagonów.

Warto wspomnieć jeszcze o transporcie rurociągowym. Mało kto uwzględnia tą propozycję w zestawieniu, ale pomyślmy, jak bardzo nieopłacalny byłby transport przykładowego gazu, gdyby nie istniały gazociągi. 

transport wodny

Usługi firm transportowych – co oferują?

Podstawową ofertą usług transportowych jest załadowanie towaru, przewóz, wyładowanie i składowanie w magazynach. Z jednej strony nic skomplikowanego, natomiast wgłębiając się w temat możemy dostrzec szeregu procesów odbywających się wewnątrz firm. Nad całym przewozem czuwają logistycy wyspecjalizowani w różnych dziedzinach, a także spedytorzy planujący dokładną trasę poruszania się samochodów przewozowych.

Z reguły przewóz sposobem drogowym jest klasyfikowany jako transport palet standardowych, choć klient może zlecić przemieszczenie asortymentu na paletach ponadgabarytowych lub w zależności od towaru – całkowicie bez nich. 

Skorzystać można również z pełnej usługi spedycyjnej i kontrolnej, mającej na celu zapewnienie prawidłowego etykietowania towaru, a także z obsługi celnej, która zajmuje się formalnościami na granicach.

Kiedy opłaca się skorzystać z transportu drogowego?

Transport drogowy jest w stanie zapewnić nam szybki dojazd niemalże w każde miejsce. Dzięki zaawansowanej infrastrukturze w praktycznie każdym kraju jesteśmy w stanie w mgnieniu oka dotrzeć wszędzie tam, gdzie planujemy. Z tego rodzaju przewozu korzystają zarówno ogromne przedsiębiorstwa, jak i mniejsze firmy. 

Warto jest skorzystać z tych usług, jeżeli zależy nam na regularnym transporcie mniejszych partii towaru. 

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Magazyny i hale produkcyjne
Transport morski - wady i zalety
logistyka magazynowa

Jesteś zainteresowany reklamą?

logistyka magazynowa