Z roku na rok sprężarki powietrza zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, jest to w końcu ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Wśród sprężarek na wyróżnienie zasługuje model śrubowy, który jest dziś najczęściej wybierany przez użytkowników. Dlaczego tak jest? Jakie są zalety sprężarek śrubowych i kiedy warto wybierać te urządzenia? Wyjaśniamy!
Cicha sprężarka śrubowa
Tym, co wyróżnia sprężarkę śrubową, jest jej niezwykle cicha praca. Pod tym względem urządzenie wyróżnia się na tle pozostałego sprzętu pneumatycznego. Praca sprężarki tłokowej jest zwykle tak głośna, że przebywanie w jej otoczeniu wymaga korzystania z nauszników tłumiących hałas. Co więcej, modele tłokowe powodują duże wibracje, przez które sprzęt trzeba dodatkowo zabezpieczać, podobnie jak wszystkie obiekty znajdujące się w sąsiedztwie. Sprężarka śrubowa tego nie wymaga, pod warunkiem, że mowa o urządzeniu wysokiej jakości. Na rynku jest bowiem wiele modeli śrubowych, wśród których znajdują się również egzemplarze zbudowane z niskiej jakości komponentów. Taki sprzęt może generować wibracje oraz hałas. Aby mieć pewność w kwestii jakości urządzenia, warto nabyć sprzęt renomowanej marki. Wśród sprzedawców cieszących się największym uznaniem, na pewno trzeba wymienić Air-Com. Na stronie producenta można znaleźć duży wybór sprężarek, ponadto firma wykonuje je również na specjalne zamówienia.
Oszczędność energii
Z pewnością do największych zalet sprężarek śrubowych należy oszczędność energii. Urządzenie wykorzystuje minimum energii elektrycznej. Jakby tego było mało, wiele energii można odzyskać. Cześć energii elektrycznej pobieranej przez sprężarkę jest oczywiście wykorzystywana do produkcji sprężonego powietrza. Jednak mowa tutaj o bardzo niewielkim odsetku pobieranej energii. Cała reszta jest zamieniana na energię cieplną. Natomiast energia cieplna ze sprężarki może zostać odzyskana. W jaki sposób? Możliwości jest bardzo wiele. Energia może posłużyć na przykład do ogrzewania pomieszczeń. Można ją również wykorzystać do podgrzania wody.
Możliwość pracy ciągłej
Niewątpliwie dużą zaletą dla przemysłu jest możliwość pracy ciągłej sprężarki. Urządzenie to nie wymaga stosowania żadnych przerw w pracy. Tym samym funkcjonowanie zakładu przemysłowego nie musi być przerywane. Sprawia to, że wydajność pracy sprężarki jest niezwykle duża, nieporównywalna do większości urządzeń elektrycznych. Oczywiście, aby ciągła praca sprężarki była możliwa, konieczne jest jej właściwe chłodzenie. Nowoczesne urządzenia posiadają wbudowane systemy chłodzenia. Bezolejowe sprężarki śrubowe są chłodzone powietrzem, rzadziej wodą. Natomiast modele olejowe, jak można się domyślić, są chłodzone smarem, służącym również do zminimalizowania siły tarcia zachodzącej pomiędzy śrubami.
Wady sprężarek śrubowych
Czy sprężarka śrubowa ma wady? Oczywiście można znaleźć pewne mankamenty w urządzeniach tego typu. Przede wszystkim ich budowa jest bardzo skomplikowana. Tym samym istnieje stosunkowo duże ryzyko awarii, natomiast naprawy są zwykle dosyć kosztowne. Ponadto, aby sprężarka właściwie pełniła swoje funkcje, wymagana jest jej całkowita szczelność. Innymi słowy, jakość wykonania urządzenia musi być absolutnie doskonała. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie działało sprawnie.
Niewątpliwie powyższe wady są problematyczne, ale tylko w przypadku sprężarek niskiej jakości. Korzystając ze sprawdzonych urządzeń od najlepszych producentów, można przez długie lata cieszyć się wydajnym urządzeniem. Dobra sprężarka śrubowa to między innymi ta z oferty firmy Air-Com. Wspominaliśmy już wcześniej o tej marce, od lat znanej ze swojego profesjonalizmu.