bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Offroad to zajęcie, które wymaga odpowiedniego samochodu i sprzętu
Motoryzacja

W co powinien być wyposażony samochód podczas offroadu?

Offroad, czyli jazda samochodem terenowym po nieutwardzonych drogach, to sport motorowy, któremu w ostatnim czasie oddaje się coraz więcej osób. Jeśli i Ty chcesz zacząć przygodę z nim, na pewno potrzebujesz odpowiedniego auta. Jednak na tym zakupy się nie kończą. Aby długo cieszyć się wyprawami, niezbędne jest także zaplecze sprzętowe.

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się: 

  • Co każdy amator jazdy terenowej bezwzględnie powinien mieć w bagażniku?
  • Jakie wyposażenie pomoże, gdy zawiedzie zwykła lina?
  • Jakiego sprzętu użyć, gdy w pobliżu nie ma auta, które mogłoby Cię wyciągnąć?
  • Jak przygotować się na naprawdę trudne warunki jazdy?

Lina – podstawowe wyposażenie każdego offroadowca

Podczas wypraw offroadowych prędzej czy później zdarzy Ci się, że auto utknie w jakimś miejscu. W takich sytuacjach lina okazuje się niezbędna. Bez takiego wyposażenia nawet nie próbuj wyjeżdżać w teren. Na rynku dostępnych jest wiele modeli lin do offroadu, które różnią się między sobą przede wszystkim wytrzymałością oraz długością. Długość takich lin wynosi zwykle 3 metry, a ich wytrzymałość to kilka ton. Warto jednak na wszelki wypadek wyposażyć się w produkt o nieco lepszych parametrach. 6- lub 9-metrowa lina zapewni Ci większy komfort psychiczny podczas jazdy w trudnych warunkach. 

Lina kinetyczna, czyli wyższa szkoła jazdy 

W niektórych sytuacjach normalna lina nie wystarczy. Jeśli koła kręcą się w powietrzu, a wymagana siła potrzebna do wyciągnięcia samochodu może go uszkodzić, lepiej zastosować linę kinetyczną. Stworzona jest ona z włókien poliamidowych, dzięki czemu może rozciągnąć się nawet o 30% w stosunku do swojej podstawowej długości. Taka konstrukcja sprawia, że energia jest przekazywana płynnie, gdyż nie dochodzi do gwałtownego szarpnięcia. W konsekwencji ryzyko uszkodzenia samochodu znacznie maleje.

Podczas korzystania z liny kinetycznej warto pamiętać o kilku zasadach. Zawsze to cięższe auto ma ciągnąć lżejsze. Oprócz tego początkowe szarpnięcie powinno być słabe, aby wstępnie ocenić sytuację. Nigdy nie należy też wyciągać auta pod kątem – jedynie w linii prostej.

Wyciągarka – must have na samotne wyprawy

A co, jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy Twoje auto będzie trzeba wyciągnąć, jednak w pobliżu nie będzie drugiego samochodu do offroadu, który mógłby Ci pomóc? Aby przygotować się na taki scenariusz, wyposaż się w wyciągarkę. Jej zakup jest szczególnie wskazany, gdy Twój samochód nie ma podniesionego i wzmocnionego zawieszenia. 

Jeśli nie wybierasz się na bardzo wymagające wyprawy, wystarczy Ci wyciągarka elektryczna. Istnieją także wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne o większym uciągu maksymalnym, jednak z reguły są one droższe oraz bardziej skomplikowane konstrukcyjnie. Maksymalny uciąg wyciągarki powinien być o 50% wyższy niż masa całkowita samochodu. Zazwyczaj auto jest wydobywane pod górkę albo znajduje się w błocie, dlatego w praktyce niezbędny jest zapas siły.

Snorkel – sprzęt do zadań specjalnych 

Silnik samochodu zazwyczaj zasysa powietrze na wysokości zderzaka. Jeśli zatem podczas offroadu zamierzasz przemierzać nieco głębsze zbiorniki wodne, ryzykujesz zalanie silnika wodą, co może skończyć się dla niego katastrofalnie. Z tego powodu dobrze jest wyposażyć się w snorkel – przenosi on dolot powietrza znacznie wyżej, bo na wysokość dachu. Samochód może się dzięki temu bezproblemowo zanurzyć.

Podczas uprawiania offroadu stale będą Ci towarzyszyły pył, piasek oraz kurz. W takich warunkach snorkel także okazuje się bardzo przydatny – dzięki temu, że zasysa powietrze wyżej, jest ono czystsze oraz chłodniejsze, co korzystnie wpływa na pracę silnika.

Jeśli chcesz przygotować swoje auto do offroadu, koniecznie wyposaż się w sprzęt, który pomoże Ci poradzić sobie w wymagających warunkach terenowych – w końcu to będzie Twój chleb powszedni. Aby znaleźć niezbędne akcesoria, zajrzyj na Allegro