bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Mężczyzna Motoryzacja

Nowe technologie w starszych samochodach, czyli ulepszamy auto

Tuning samochodu kojarzy się bardzo często z takimi modyfikacjami auta, które większy wpływ będą miały na jego osiągi drogowe niż na kwestie bezpieczeństwa. Powszechnie znana jest możliwość przeprowadzenia modyfikacji silnika, w taki sposób, żeby wydobyć z niego większą moc, czy też całkowicie ekstremalne zmiany godne filmów prosto z Hollywood.

Chodzi tu legendarną już instalację wtrysku nitro, czyli podtlenku azotu, którą spopularyzowały zwłaszcza filmy z serii „Szybcy i wściekli”. Taki tuning można już przeprowadzić w każdym większym mieście i zamienić nasze auto w prawdziwego, wyścigowego potwora.

Najpopularniejsze modyfikacje w samochodach


Tak znaczne zwiększenie, choćby tylko chwilowe, mocy silnika nie jest jednak najpopularniejszą modyfikacją, z jaką możemy się spotkać. Dużo praktyczniejsze, a przez to częściej stosowany tuning polega na wymianie fabrycznych części na takie, które zapewniają lepsze parametry. I niezależnie czy chodzi tu o układ zawieszenia czy hamulcowy to jest to wydatek, co prawda zwiększający bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale jednak dość kosztowny.


Do tańszych modyfikacji, które możemy przeprowadzić nawet samodzielnie, dosłownie w każdym samochodzie jest montaż dodatkowej elektroniki, która ułatwi cofanie i parkowanie.


Czujniki cofania, bo o nich tutaj mowa, są już właściwie standardem w wyposażeniu nowych samochodów, jednak w starszych modelach dość ciężko spotkać fabryczną instalację.

Czy modyfikacja auta może być tania?


Na szczęście rozwój technologii umożliwia nam dzisiaj dość tanio i łatwo zamontować takie ułatwienie także i w nieco wiekowych autach. Oczywiście taką modyfikację najlepiej jest zlecić w wyspecjalizowanych warsztatach, co będzie miało oczywiście wpływ na wzrost kosztów całej operacji, ale przynajmniej uzyskamy pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i nie powinniśmy mieć później problemów z urządzeniem.


Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żebyśmy samodzielnie zajęli się wykonaniem takiego ulepszenia w naszym samochodzie. Koszt samego urządzenia nie jest specjalnie wysoki, a najtańsze wersje można już kupić na znanym portalu aukcyjnym dosłownie za grosze.


Do każdego zestawu dołączona jest też zwykle instrukcja montażu, która dla osób z podstawową smykałką do majsterkowania nie powinny mieć większych kłopotów.


Do czujników cofania można również dołączyć specjalną kamerę, zarówno na przód, jak i tył auta, która uczyni cofanie czynnością praktycznie bezkolizyjną i wręcz przyjemną. Wiele zestawów z czujnikiem cofania posiada także w komplecie kamerę cofania, co powinno ułatwić nam wybór odpowiedniego modelu.