bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Motoryzacja

Jak wybrać światła do jazdy dziennej?

Należy zdawać sobie sprawę, że automatyczne światła do jazdy dziennej od 2011 roku należą do obowiązkowych elementów wyposażenia aut, które są zarówno produkowane, jak i sprzedawane na terenie całej Unii Europejskiej. Jakie są największe zalety stosowania świateł do jazdy dziennej?

Co dają światła do jazdy dziennej?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że nakaz poruszania się autem z włączonymi światłami mijania przez cały rok, który wprowadzono w 2007 roku wzbudził wśród kierowców bardzo mieszane reakcje. Przeciwnicy nakazu są zdania, że w ten sposób wzrosną jedynie koszty eksploatacyjne samochodu, co w rezultacie doprowadzi nie tylko i wyłącznie do większego zużycia paliwa, ale również obciąży akumulator. Kolejną kontrowersją jest fakt, że światła mijania wykorzystywane za dnia nie zawsze poprawiały bezpieczeństwo na drodze.

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że cała sytuacja skłoniła koncerny samochodowe do znalezienia zupełnie nowych rozwiązań, których zadaniem było wyeliminowanie wszystkich defektów świateł mijania. Właśnie w ten sposób powstały DRL-y, czyli światła do jazdy dziennej. Warto wiedzieć, że są one montowane fabrycznie praktycznie we wszystkich nowych modelach aut, które są wprowadzane na rynek europejski dokładnie od 7 lutego 2011 roku. Trzeba zaznaczyć, że nie ma przeciwwskazań do zainstalowania omawianego produktu również w starszych samochodach. Nie wszyscy mają bowiem świadomość co dokładnie daje zastosowanie DRL-ów?

Do zdecydowanie największych atutów świateł do jazdy dziennej koniecznie należy zaliczyć poprawę widoczności. W ten sposób zdecydowanie zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. Ponadto zaletą jest bardzo małe zużycie prądu. Nie można zapomnieć o mniejszym obciążenia akumulatora w porównaniu ze standardowymi światłami mijania, które są stosowane za dnia. Kierowcy w ten sposób zużywają także mniej paliwa.

Rekomendowane jest zatem stosowanie DRL-ów z wymienionych wcześniej powodów. Warto wiedzieć, że nawet w sytuacji, gdy dany samochód nie będzie fabrycznie wyposażony w omawiane światła do jazdy dziennej LED, zalecane jest wybranie właśnie takiej opcji. Kierowcę powinny przekonać do tej decyzji przede wszystkim estetyczne walory pojazdu. Należy wiedzieć, że dzięki światłom pojazd może nabrać zdecydowanie bardziej nowoczesnego wyglądu.

Ponadto należy widzieć, że diody LED cechują się znacznie większą trwałością w porównaniu do standardowych żarówek. W ten sposób ryzyko ich przepalenia będzie mniejsze. Nie jest również konieczne ich częste wymienianie.