bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

Jak serwisować wózek widłowy
Motoryzacja

Jak serwisować wózek widłowy?

Wózki widłowe są powszechnie użytkowanymi pojazdami w wielu polskich firmach. Konieczność posiadania wózka widłowego wynika ze specyfiki pracy licznych przedsiębiorstw zarówno z małego, średniego, jak i dużego sektora. Wielkie hale magazynowe, duże place budowy, sklepy wielkopowierzchniowe czy ogromne zakłady przemysłowe na co dzień wykorzystują całe floty zakupionych, wynajmowanych czy leasingowanych wózków widłowych. Wózek, jak każdy inny sprzęt używany w zakładzie pracy może niestety ulec awarii.

Serwisowanie wózka widłowego w przypadku zakupu i wynajmu – różnice

Kwestia serwisu wózka widłowego może być zależna od sposobu finansowania floty naszych pojazdów. Jeżeli przedsiębiorca zdecydował się za zakup nowych bądź używanych wózków widłowych to wszystkie obowiązki związane z naprawami będą spoczywać na jego barkach. Wybór wynajmu długoterminowego lub krótkoterminowego wózka widłowego umożliwia wliczenie kosztów serwisowych w miesięczną ratę, a wtedy wszystkie problemy takie jak regularne przeglądy, naprawy usterek czy nawet natychmiastowe podstawienie pojazdu zastępczego leżą po stronie wypożyczalni wózków widłowych.

Dlaczego odpowiedni serwis wózków widłowych jest tak ważny?

Regularne przeglądy i serwis wózków widłowych rozwiązują trzy kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy problemy. Po pierwsze, dzięki systematycznemu utrzymywaniu swoich pojazdów w dobrym stanie i bieżącym naprawianiu drobnych usterek można uniknąć naprawdę dużych kosztów potencjalnie poważnych awarii. Niespodziewana usterka może naruszyć płynność pracy, szczególnie w małych i średnich firmach, co w łatwy sposób doprowadzi do niemałych problemów. Kolejną kwestią, jaką zapewnia regularny serwis, jest odpowiednie bezpieczeństwo i higiena pracy. Sprawny wózek widłowy przekłada się na bezpieczeństwo zarówno operatora pojazdu, jak i całej reszty pracowników danego zakładu. Trzecim elementem są niespodziewane wizyty urzędowych kontrolerów. W przypadku użytkowania niesprawnego sprzętu, który naraża zakład pracy na niebezpieczeństwo, niekorzystny wynik kontroli może skutkować wysokimi karami i problemami prawnymi.

Jak prawidłowo serwisować wózek widłowy?

Przede wszystkim należy oddać wózek widłowy w ręce prawdziwych fachowców, którzy są specjalistami z zakresu kompleksowej obsługi serwisowej tego rodzaju pojazdów. Najważniejszymi parametrami wózków widłowych są widły, opony, układ napędowy, hamulcowy i kierowniczy oraz odpowiednia sygnalizacja dźwiękowa. W przypadku skorzystania z usług wypożyczalni wózków widłowych sprawy serwisowe załatwia wykwalifikowana kadra serwisantów z ramienia wypożyczalni.

Niezwykle ważnym zagadnieniem jest również prawidłowo uzupełniona i przechowywana dokumentacja techniczna. Wszelkie awarie i naprawy powinny być zaznaczone w dzienniku konserwacji wózka widłowego. Wózki widłowe są nadzorowane przez Urząd Dozoru Technicznego, co wiąże się z obowiązkowymi badaniami, które muszą być przeprowadzane przynajmniej raz w roku kalendarzowym.