Każdy kierowca, wcześniej czy później, ma do wykonania nie lada trudne zadanie – sprzedać samochód. Kanałów możliwej sprzedaży jest kilka, ale w poniższym artykule przedstawimy zalety skupu aut.
Na jakiej zasadzie działają skupy aut?
Skup aut to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko pozbyć się samochodu i to niezależnie od wieku czy też stanu pojazdu. Przyjmowane są zarówno samochody poleasingowe i powypadkowe, jak i te całkowicie niesprawne. Zasada działania jest podobna do tej, według której działają komisy samochodowe, jednak w tym przypadku sprzedaż odbywa się od razu i za gotówkę wypłacaną „do ręki”. Podpisując umowę ze skupem, zrzekamy się praw do pojazdu i odtąd firma może z nim zrobić to, co uważa za właściwe. Owszem, otrzymujemy za samochód cenę nieco niższej od rynkowej, ale za to sprzedajemy auto niemal w ekspresowym tempie.
Jakie samochody można sprzedać w skupie aut?
Skup aut nie wyznacza żadnych ograniczeń. Odkupuje każde auto, bez względu na jego stan techniczny a tym bardziej wiek. Może być to pojazd w bardzo złym stanie technicznym, a nawet już niesprawny, nienadający się do wykorzystywania. Skup aut przyjmuje również samochody powypadkowe i poleasingowe. Jak widać, nie ma żadnej selekcji ani ze względu na stan czy wiek a tym bardziej markę samochodu. Oczywiście, im jest to stan gorszy, tym otrzymamy za niego niższą cenę, ale za to sprawnie i szybko pozbywamy się auta.
Etapy sprzedaży samochodu w skupie
Cała procedura sprzedaży samochodu w skupie jest ograniczona do absolutnego minimum i jest realizowana w ciągu jednego dnia. Jak przebiega? Przedstawiamy krok po kroku.
Kontakt ze skupem aut
Proces sprzedaży rozpoczyna się od kontaktu ze skupem aut i wypełnienia formularza. Witryny internetowe większości skupów posiadają zazwyczaj gotowe formularze i można przesłać je online. Należy podać przede wszystkim informacje o stanie technicznych auta i na tej podstawie skup podejmie decyzję, czy jest zainteresowany odkupieniem pojazdu. W formularzu należy również podać podstawowe informacje o samochodzie, takie jak marka, model i rocznik.
Wycena auta
Kolejny krok to wstępna wycena samochodu na podstawie otrzymanych zdjęć i informacji przekazanych przez właściciela pojazdu. Do ostatecznej i wiążącej jednak wyceny dochodzi po oględzinach i sprawdzeniu stanu auta podczas już osobistego spotkania bądź na miejscu u Klienta bądź w skupie. Należy pamiętać, że samo wykonanie wyceny jeszcze do niczego nie zobowiązuje.
Sporządzenie umowy
Jeżeli zaproponowana cena jest satysfakcjonująca dla Klienta, w kolejnym kroku dochodzi do podpisania umowy kupna – sprzedaży. To ważny i wiążący dokument, dlatego jak zawsze, należy do dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Istotne jest, aby zamieszczony zapis o tym, że to kupujący pokrywa podatek od czynności cywilnoprawnych.
Wypłata gotówki
Po podpisaniu umowy kupna – sprzedaży, skup aut wypłaca ustaloną kwotę najczęściej w formie gotówki do ręki.
Przekazanie samochodu
Po otrzymaniu gotówki, właściciel przekazuje dowód rejestracyjny i kartę pojazdu wraz z kluczykami pracownikowi skupu. Ostatnim obowiązkiem sprzedającego, o którym nie można zapomnieć, jest wyrejestrowanie samochodu w urzędzie.
Czy skup aut jest opłacalny?
Cena, jaką otrzymamy w skupie za sprzedawany samochód, różni się w zależności nie tylko od marki i wieku pojazdu, ale także od jego stanu technicznego, ilości przejechanych kilometrów i historii wypadkowej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej sprzedaży przy minimalnym zaangażowaniu własnym. To nie jest miejsce, gdzie otrzymamy najlepszą cenę rynkową za sprzedaż samochodu, natomiast nasz zaoszczędzony dzięki skupowi aut AW Motors w Łagiewnikach czas również ma swoją i to wysoką cenę.