Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Transport drogowy

17 grudnia 2019

Wydawać by się mogło, że wszyscy doskonale już wiedzą, na czym polega usługa transportu drogowego. Przecież w ramach naszej bazy wiedzy nieustannie krążymy wokół tego tematu. A jednak, czy aby na pewno każdy z nas rozumie co to jest transport drogowy? Jakie czynności mogą mu towarzyszyć? Z jakimi rodzajami pojazdów mamy w tym przypadku do czynienia oraz jakie typy transportu drogowego się wyróżnia? Przypomnijmy sobie podstawy!

W dzisiejszym artykule znajdziesz takie informacje jak:

  • Definicja transportu drogowego
  • Jak wygląda transport drogowy?

Sprawdź także: Teoria na prawo jazdy

Definicja transportu drogowego

Transport drogowy określamy jako usługę spedycyjną, której celem jest zorganizowanie przewozu transportem samochodowym dowolnego towaru z jednego punktu do drugiego. W zależności od rodzaju ładunku (jego parametrów), oczekiwań i potrzeb klienta oraz drogi, jaką trzeba przebyć wybiera się konkretny środek transportu drogowego.

W ramach transportu drogowego firma transportowa może dokonywać: załadunku i rozładunku towaru, jego przeładunku, doładunku dodatkowego towaru, zmiany punktu odbioru i dostawy, zmiany trasy i środka transportu. Poza tym, tego typu transportowi towarzyszyć mogą czynności dotyczące opieki nad towarem.

jak działa transport drogowy

Charakterystyka transportu drogowego

Transport drogowy wykorzystuje się przede wszystkim małe i średnie samochody dostawcze, pojazdy z tzw. plandekami i twardymi zabudowaniami oraz pojazdy ciężarowe (z naczepami lub bez). W przypadku bardzo dużych, nienormatywnych bądź też niebezpiecznych ładunków firmy transportowe muszą natomiast dysponować chłodniami, cysternami, pojazdami niskopodwoziowymi.

W ofercie firm świadczących usługę transportu drogowego znajdziemy różne typy transportu, a mianowicie dedykowany, drobnicowy i w doładowaniu. Pierwszy z wymienionych polega na przewozie transportem drogowym takich dużych towarów. Zajmują one całą przestrzeń ładunkową, tzn. prócz ładunku od jednego zleceniodawcy, nie ma żadnego innego. W takiej sytuacji zyskuje się pełną kontrolę nad ładunkiem. Drugi, czyli transport drobnicowy to nic innego, jak przewóz wielu różnych towarów od różnych klientów (tym samym środkiem transportu).

Poszczególne przesyłki odbiera się jednak w tym samym punkcie nadania. Tam są konsolidowane i przesyłane w ramach jednego transportu do określonego punktu odbioru (dopiero stamtąd są przesyłane do miejsc docelowych). Wreszcie transport w doładunku opiera się na doładowaniu ładunku klienta do pojazdu, który posiada jeszcze wolną przestrzeń. Również będzie odbywał przejazd na trasie, na której znajduje się miejsce docelowego, do jakiego ma trafić ten towar. Jest jeszcze jedno pojęcie transportu drogowego.

Mianowicie podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Poznaj zalety Mazdy CX-5

Poznaj zalety Mazdy CX-5

7 września 2024

Gmole motocyklowe
O montażu stacji ładowania pojazdów

Jesteś zainteresowany reklamą?