Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Wózki transportowe – co trzeba o nich wiedzieć?

24 listopada 2021 Wózki transportowe

Specjalistyczne wózki transportowe nie są wykorzystywane jedynie w magazynach. Swoje zastosowanie znajdują także choćby w warsztatach samochodowych czy garażach. Dzięki nim możliwe jest przenoszenie ciężkich urządzeń, narzędzi i innych przedmiotów bez większego wysiłku. Ważne jest jednak, aby wózek zawsze być odpowiednio dopasowany. W związku z tym, że w różnych branżach stosowane są różne wózki transportowe, warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu.

Rodzaje wózków transportowych

Jak wspomniano, na rynku wykorzystywane są różne modele i typy wózków transportowych. Wśród najpopularniejszych wymienić można trzy rodzaje. Mowa tu o wózkach taczkowych, platformowych oraz o wózkach schodowych. Pierwszy rodzaj wózków transportowych charakteryzuje się wbudowanym koszem, który swoim kształtem przypomina nieco taczkę. Sam koszy umocowany jest jednak nad dwóch kółkach, a nie na jednym jak ma to miejsce w przypadku typowych taczek. Dzięki temu taczkowe wózki transportowe są bardzo stabilne. Z kolei wózki platformowe posiadają dość nisko osadzony środek ciężkości. Platforma zamontowana na wózku znajduje się jedynie kilka centymetrów nad ziemią. Takie wózki idealnie sprawdzają się w przypadku przewożenia bardzo ciężkich elementów. Jeśli chodzi o wózki schodowe, to te najczęściej wykorzystuje się do transportu różnych elementów po schodach.

Inne modele wózków transportowych

Wymienione trzy rodzaje wózków transportowych to jednak nie wszystkie, z jakimi można się spotkać w różnych branżach. Wśród innych modeli wózków transportowych wymienić można także wózki do butli. Są to dość specyficzne wózki transportowe. Jeszcze innym typem wózków są wózki skrzyniowe. Swoim kształtem przypominają one duże skrzynie, które poruszają się na kółkach. Ten rodzaj wózków często wykorzystywany jest do transportu różnych elementów luzem.

Profesjonalne wózki transportowe

Warto jeszcze wspomnieć o wózkach transportowych, które przeznaczone są do bardziej specjalistycznych transportów. Dobrym przykładem mogą być tu wózki paletowe. Najczęściej wykorzystywane są one do transportu euro palet. Co jednak ciekawe, także w przypadku wózków paletowych wyróżnić można kilka ich rodzajów. Pierwszy rodzaj to wózki ręczne, które stosuje się do transportu pojedynczych palet. Drugi rodzaj wózków paletowych to wózki niskoprofilowe. Pozwalają one na transport większej ilości palet. Wynika to z tego, że w przypadku tego rodzaju wózków przy załadunku i rozładunku nie ma potrzeby zmiany kąta nachylenia wózka.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są objawy zużycia wysprzęglika sprzęgła?
Jak wymienić świece zapłonowe – poradnik DIY
Dlaczego kolumna kierownicza jest kluczowa dla bezpieczeństwa?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego kolumna kierownicza jest kluczowa dla bezpieczeństwa?