Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Zarządzanie flotą pojazdów – jak je usprawnić?

9 października 2022 Zarządzanie flotą pojazdów


Masz pojazdy firmowe i problemy z zarządzaniem flotą? Zobacz, w jaki sposób można usprawnić prowadzenie tych czynności!

Sprawne zarządzanie flotą samochodów jest bardzo ważne nie tylko w firmach transportowych, ale również we wszystkich innych, które dysponują własnym zapleczem pojazdów. Niestety, bez fachowego wsparcia prowadzenie zarządzania w tym obszarze może być skomplikowane. W jaki sposób można je poprawić, aby oszczędzić czas i pieniądze?

Jak powinno odbywać się zarządzanie flotą?

Termin jak zarządzanie flotą jest bardzo szeroki i może on obejmować zarówno zarządzanie pojazdami dostawczymi, ciężarowymi, jak i osobowymi czy nawet maszynami używanymi w firmie.

Zarządzanie flotą to czynności, które odnoszą się do odpowiedniego przydzielania zadań oraz gromadzenia informacji dotyczącej floty, aby mogła ona funkcjonować efektywnie. Sprawne zarządzanie flotą pojazdów pozwala na ich odpowiednie asygnowanie do danych zadań, zmniejsza ryzyko pojawienia się opóźnień w realizacji zadań, a tym samym wspomaga rozwój firmy.

Kiedyś zarządzanie flotą prowadzone było ręcznie z użyciem zeszytów, arkuszy. Teraz jednak nie jest to już potrzebne, ponieważ przedsiębiorcy mają do dyspozycji nowocześniejsze rozwiązanie – programy TMS.

Programy TMS, czyli inaczej programy do zarządzania transportem (Transport Management System), oferują usługę jak zarządzanie flotą pojazdów, dzięki której można łatwo stworzyć bazę samochodów i maszyn, a następnie przez dostępne narzędzia sprawnie nią zarządzać.

Zarządzanie flotą pojazdów przez program TMS

Współczesne programy transportowe, na przykład jak program sotipm.pl, kładą duży nacisk na efektywne wsparcie zarządzania flotą pojazdów w firmach. Właśnie dlatego oferują one również pełną paletę funkcji, które usprawniają prowadzenie tych czynności.

Poprzez dedykowane oprogramowanie komputerowe zarządzanie flotą pojazdów może odbywać się na poniższych płaszczyznach:

  • Harmonogramowanie – przygotowywanie harmonogramów czynności do wykonania w konkretnych dniach, dzięki czemu można odpowiednio asygnować pojazdy do danych zadań.
  • Optymalizacja tras – wspierająca zarządzanie flotą optymalizacja umożliwia wybranie najlepszych tras dojazdu, aby kierowcy mogli zaoszczędzić czas oraz koszty związane ze zużyciem paliwa.
  • Zarządzanie pojazdami – to funkcja, która umożliwia stworzenie bazy danych pojazdów i prezentację informacji na ich temat, między innymi wymaganych terminów przeglądów, zakupu ubezpieczeń, danych technicznych pojazdów, na przykład ich udźwigu, co pozwala na dobór właściwego pojazdu do konkretnego zadania.

Oczywiście, to jedynie kilka funkcji, jakie mogą zaoferować programy TMS, ponieważ zapewniają one również swoim użytkownikom znacznie więcej możliwości.

Jakie korzyści ma zarządzanie flotą z programem TMS?

Wdrożenie oprogramowania do zarządzania transportem powoduje, że zarządzanie flotą pojazdów staje się jeszcze łatwiejsze w wielu obszarach. Jakie są najważniejsze korzyści związane z wdrożeniem tego typu programów?

Zmniejszenie kosztów

Jedną z głównych zalet, jaką ma zarządzanie flotą z programami TMS, jest możliwość redukcji kosztów działalności. To powoduje, że firma może wtedy zmniejszyć swoje wydatki związane z nieoptymalnym wykorzystaniem własnej floty, co pozwala jej na uzyskanie lepszych zysków.

Oszczędność czasu

Również bardzo ważną zaletą, jaką ma zarządzanie flotą, jest zmniejszenie wymiaru czasu potrzebnego do prowadzenia różnych czynności w tym zakresie. Wiele z nich odbywa się również całkowicie automatycznie.

Redukcja ryzyka błędów

Gdy zarządzanie flotą odbywa się odręcznie, w takim przypadku jest ono powiązane z wysokim ryzykiem pojawienia się błędów, na przykład niewłaściwym doborem pojazdu czy nieodpowiednim zaplanowaniem trasy. Gdy wybierze się program TMS, można wtedy zredukować te błędy.

Lepsza jakość obsługi klienta

Nie można też zapominać o tym, że zarządzanie flotą pojazdów pozytywnie wpływa na jakość obsługi klientów, którzy mogą dzięki temu uzyskać większą satysfakcję w kontaktach z firmą i częściej wybierać jej obsługę.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto wynająć powierzchnię handlową
głosy społecznościowe

Jesteś zainteresowany reklamą?