Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Zakładasz firmę spedycyjną? Te pojazdy Ci się przydadzą

31 stycznia 2023 firma spedycyjna

Spedycja to obok logistyki i transportu jeden z obszarów branży TSL. Jest pojęciem szerszym niż transport. Obejmuje nie tylko organizację przewozu, lecz także szereg towarzyszących usług, w tym wystawianie dokumentów przewozowych, wybór środków transportu, zawieranie umów na przewóz, odprawy celne czy ubezpieczanie przesyłek.

Dowiedz się, jak rozpocząć prowadzenie działalności spedycyjnej, w jakie pojazdy zainwestować i jak korzystnie je sfinansować.

Jak rozpocząć działalność spedycyjną?

Aby prowadzić spedycyjny biznes, należy założyć firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub dowolnej spółki. Odpowiednie kody PKD dla tej branży to zwłaszcza:

  • 29.C – działalność pozostałych agencji transportowych,
  • 41.Z – transport drogowy towarów.

Prowadzenie takiej działalności wymaga uzyskania zezwoleń i licencji spedycyjnej. Firma powinna posiadać zabezpieczenie finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwa z branży transportowej mają także obowiązek dysponowania odpowiednio wyposażoną bazą eksploatacyjną.

W jakie pojazdy warto zainwestować?

W firmie spedycyjnej przydadzą się zarówno lekkie i zwrotne samochody dostawcze, jak i cięższe, w tym specjalistyczne pojazdy ciężarowe. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje.

Samochody dostawcze

Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę nie tylko na pojemność ładunkową i osiągi. Ważne jest również, aby były wyposażone w technologie zwiększające bezpieczeństwo i komfort kierowcy, w tym nawigację GPS, zestaw audio, klimatyzację, dynamiczne doświetlanie zakrętów, wspomaganie podjazdu pod wzniesienia czy asystenta zmiany pasa ruchu. Do najpopularniejszych marek aut dostawczych należą m.in. Ford, Renault, Volkswagen, Mercedes, Peugeot czy Fiat.

Przedsiębiorcy najczęściej wybierają samochody dostawcze z nadwoziem typu furgon. Takie auta mają sztywne ściany i dach, przesuwane drzwi boczne i odchylane drzwi tylne. Umożliwiają przewóz różnego rodzaju towarów, w tym mebli czy żywności. Popularne są także pojazdy dostawcze z nadwoziem pick-up. Wyróżnia je skrzynia ładunkowa umieszczona bezpośrednio za kabiną pasażerską.

Auta ciężarowe

W działalności spedycyjnej przydatne będą również samochody ciężarowe. Ich najpopularniejsze rodzaje to:

  • firanki – samochody z kurtynową naczepą typu plandeka, których głównymi zaletami są uniwersalność i duża wytrzymałość w stosunku do ciężaru. Można w nich przewozić różne towary, w tym wymagające ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Załadunek można przeprowadzać od góry, od tyłu lub z boku,
  • wywrotki – przeznaczone do przewozu sypkich i załadowanych w kawałkach towarów, w tym węgla, piasku, grysu i żwiru. Są przystosowane do samoczynnego rozładunku,
  • izotermy – wykorzystywane do transportu ładunków wymagających utrzymywania stałej temperatury, w tym żywności i leków,
  • cysterny – umożliwiają transport ładunków sypkich, płynnych, stałych oraz gazowych,
  • kontenery – przeznaczone do przewożenia towarów, które wymagają specjalnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi,
  • platformy – pojazdy z płaską naczepą do transportu m.in. drewna, rur, samochodów czy maszyn,
  • chłodnie – dzięki ich wyposażeniu w agregat chłodniczy, nadają się do transportu w stałej temperaturze, nawet -30 stopni,
  • jumbo – przeznaczone do przewozu ładunków o dużej wysokości, co umożliwia podnoszony dach i obniżona podłoga.

Jak sfinansować samochody w firmie spedycyjnej?

Przedsiębiorca prowadzący firmę spedycyjną nie musi kupować potrzebnych pojazdów za gotówkę. Może zdecydować się na zewnętrzne źródła finansowania, dzięki czemu uniknie zamrażania kapitału. Wśród dostępnych opcji znajduje się kredyt, leasing i wynajem długoterminowy.

Korzyści z leasingu samochodów dostawczych i ciężarowych

Najpopularniejszym sposobem zewnętrznego finansowania w branży TSL jest leasing samochodu dostawczego lub ciężarowego. Przedsiębiorcy wybierają to źródło ze względu na możliwość legalnej optymalizacji podatkowej oraz wiele innych korzyści.

Leasing jest łatwo dostępnym źródłem finansowania. Firmy leasingowe oferują go nawet dla nowych przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku od minimum 6 miesięcy. Najczęściej stosują uproszczone procedury weryfikacyjne, co pozwala uzyskać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku. Zwykle pojazd w leasingu można otrzymać bez wysokiego wkładu własnego.

Finansowanie leasingiem dotyczy zarówno nowych, jak i używanych samochodów różnych marek, w tym sprowadzanych z zagranicy w ramach transakcji WNT. Umowa leasingu jest elastyczna – może zostać dostosowana do potrzeb przedsiębiorcy m.in. pod względem długości trwania, wysokości raty czy harmonogramu spłaty. Po zakończeniu leasingu można zdecydować się na korzystny wykup lub zwrócić pojazd firmie leasingowej – pozwoli to wymienić samochód na nowy w ramach kolejnej umowy leasingu.

Redakcja bitlogistics.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie biznes, transport, motoryzacja, męskie zainteresowania oraz logistyka łączą się, by dostarczyć Ci wszechstronnej wiedzy i inspiracji w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorstw, mobilnością i fascynującym światem motoryzacji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

nowe szyby Massey Ferguson
Dlaczego warto odgrzybiać klimatyzację w samochodzie?
Jak działa turbosprężarka – poradnik dla kierowców

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak działa turbosprężarka – poradnik dla kierowców