bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

akumulator do kampera
Motoryzacja

Jak wybrać odpowiedni akumulator do kampera?

Kamper zwany także samochodem kempingowym to wygodny, specjalny pojazd przeznaczony do dalekich i przyjemnych podróży. Pasażerowie (najczęściej członkowie rodziny) mogą w nim spać oraz wypoczywać. Nic więc dziwnego, że cieszy się on taką popularnością. Jednak, aby wycieczka okazała się udana i bezpieczna, to należy zakupić odpowiedni akumulator do kampera. Czym się kierować przy jego wyborze? Jaki rodzaj jest najbardziej polecany? Na te właśnie pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Funkcje akumulatora

Akumulator to oczywiście główny element, który zasila wszystkie urządzenia, jakie są w kamperze. Dzięki niemu można włączać oświetlenie, korzystać z lodówki, przygotowywać jedzenie i słuchać radia oraz płyt CD ulubionych zespołów. Energia, jaką dostarcza, powoduje, że podróż stanie się w stu procentach komfortowa i przebiegnie bez żadnych poważnych problemów. Kierowca i jego pasażerowie będą mieć zapewniony dopływ wody, ogrzewanie oraz chłodzenie. Mało tego, skorzystają z różnych bardzo przydatnych sprzętów elektronicznych, w które wyposażone jest auto kempingowe (mowa chociażby o samochodowych nawigacjach GPS, zawierających zaktualizowane mapy Polski, Europy i innych regionów świata). Pamiętajmy, że im bardziej solidny akumulator, tym okres zasilania będzie oczywiście dłuższy.

Czym się kierować przy wyborze akumulatora?

Trzeba przede wszystkim ustalić zapotrzebowanie energetyczne kampera. Ważne są warunki użytkowania akumulatora oraz jego lokalizacja w pojeździe. Dla właściwej wentylacji i izolacji musi być zamontowany w odpowiedniej, bezpiecznej pozycji. Co jeszcze należy wiedzieć o tym zasobniku energii? Jeżeli mamy do czynienia ze standardowym modelem, to pamiętajmy o okresowych, regularnych kontrolach i profesjonalnej konserwacji. Konieczne powinniśmy przeprowadzić takie czynności, jak: czyszczenie, standardowe doładowywanie w trakcie jazdy za pomocą alternatora silnika oraz uzupełnianie tak zwanego elektrolitu.

Dobrze, jeśli akumulator do kampera będzie można ładować także podczas postojów na parkingach, używając prostowników. To oczywiście nie wszystkie porady dotyczące zakupu akumulatorów dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Spore znaczenie ma jeszcze specjalna technologia, za pomocą której produkowane są w fabrykach takie solidne urządzenia zasilające. Należy także zwrócić uwagę na, podawane w watach na godzinę, zapotrzebowanie energetyczne mniejszych i większych sprzętów znajdujących się w aucie.

Żelowy akumulator do kampera

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są różne typy akumulatorów: tradycyjne z ciekłym elektrolitem; tzw. akumulatory AGM, gdzie elektrolit jest wchłaniany przez włókno szklane oraz najbardziej optymalne, czyli żelowe. Przyjrzyjmy się zatem tym ostatnim. Dlaczego warto zakupić takie modele? Okazuje się, że są one zbliżone swoją budową do tradycyjnych akumulatorów, ale dodano do nich specjalną krzemionkę, która zamienia elektrolit w pewną formę żelu. To sprawia, że konstrukcje takie świetnie sprawdzają się w samochodach kempingowych – wytrzymują wielokrotne i głębokie wyładowania, nie ulegają korozji. Ich zaletą jest szczelność (całkowity brak oparów), odporność na rozładowania, dobra współpraca z ładowarkami i fotowoltaicznymi systemami zasilania, a także trwałość eksploatacji przy częstym podróżowaniu (średnio trzy miesiące w ciągu roku) wynosząca nawet osiem lat! Uwaga! Pamiętajmy, aby akumulator żelowy nie był pozostawiony w stanie rozładowania, ponieważ spowoduje to zmniejszenie pojemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.