bitlogistics.pl

Strona o motoryzacji i biznesie

futures
Biznes

Dlaczego w przypadku kontraktów futures tak ważna jest wiedza?

Futures to kontrakty, które na międzynarodowym rynku wymiany walut istnieją już od lat 70. XX wieku. Po raz pierwszy pojawiły się właśnie tam, a dopiero później przeszły na rynek akcji. Pierwszym zawartym futures była umowa podpisana na chicagowskiej Board of Trade przez rolnika i firmę przemysłową. Jego przedmiotem była kukurydza, która w przyszłości miała zostać wymieniona na gotówkę w cenie ustalonej w kontrakcie. Miało to miejsce w 1851 roku.

Obecnie mają sporo zwolenników, ale też budzą sceptyczność wielu osób. Dlaczego tak jest?

Czy futures wiążą się z wysokim ryzykiem?

Współcześnie futures obracają regulowane giełdy, a ich przedmiot mogą stanowić na przykład papiery wartościowe czy towary. Posługują się nimi przede wszystkim przedsiębiorstwa oraz różnego rodzaju instytucje i tak, trzeba przyznać, że są ryzykowne. Podobnie do CFD działają na zasadzie lewarowania, co łączy się z szansą zarówno dużego zysku, jak i straty. 

Dzięki dźwigni finansowej przy kontraktach futures z bardzo niskim depozytem zabezpieczającym będziemy w stanie otworzyć pozycję wartą np. 30 tysięcy złotych. Depozyt może stanowić nawet kilka procent tej kwoty, przy czym trzeba się liczyć z tym, że jeśli wartość instrumentu bazowego spadnie choćby o niewielki procent, to strata może wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Z tego względu korzystanie z futures powinno być poprzedzone wiedzą, umiejętnościami i dobrym planem tradingowym.

Właściwa kalkulacja realizacji zysków oraz strat (take profit, stop loss) w połączeniu z kontem na renomowanej platformie, pozwoli rozsądnie pokierować inwestycją. Dodatkowo, można się zabezpieczyć korzystając z usług domów maklerskich, które oferują setki kontraktów na metale, energię, Forex, stopy, indeksy oraz produkty rolnicze z giełd na całym świecie. Jednocześnie gwarantują dostęp do dziesiątek tysięcy instrumentów oraz profesjonalnego zarządzania aktywami. Jeśli więc jesteś zainteresowany tym, co oferuje rynek futures – rozważ współpracę z profesjonalistami.

Mniej znaczy więcej

Wiedza specjalistów oraz opieranie się na doświadczeniu to jedyny sposób na zysk w przypadku futures. Warto pozostać skupionym na paru aktywach, co da możliwość opracowania dobrych planów dla wszystkich pozycji i zaoszczędzi cenny czas, a także da możliwość dużej kontroli nad pozycjami otwartymi. Należy też chronić swój kapitał, dzięki czemu zminimalizujemy straty, a także polegać na swojej cierpliwości i nieustannie szlifować nabywane umiejętności, aby stały się skuteczną bronią.