(Polski) Spedycja czy transport? Poznaj różnice | Bitlogistics.pl
English

(Polski) Spedycja czy transport? Poznaj różnice

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W branży logistycznej możemy spotkać się z określeniami, które mogą generować szereg pytań i wątpliwości w zakresie transportu i jego definicji. Poniższy artykuł powstał z myślą o przewoźnikach, przedsiębiorcach zajmujących się sektorem TSL oraz dla osób zainteresowanych logistyką krajową i międzynarodową. Wyjaśniamy powiązania firm transportowych ze spedycyjnymi, a także czym różnią się te pojęcia w kontekście prawnym.

Czym jest logistyka?

Branża logistyczna zajmuje się szeregiem działań, które umożliwiają przemieszczanie się towarów między wybrane punkty docelowe. Osoby pracujące w firmach logistycznych odpowiadają za solidną strategię przewozu, tworząc plan realizacji dostaw oraz kontrolując jego przebieg. Głównym wyzwaniem specjalisty jest odpowiedzialność za sprawne i bezproblemowe przemieszczenie surowców, a także natychmiastowa reakcja na nieoczekiwane zmiany zachodzące podczas spedycji oraz transportu.

Spedycja jest częścią logistyki

Logistyka jest bardzo skomplikowanym procesem, który opiera się na wielozadaniowości. Do działań skupiających się na organizowaniu transportu zalicza się właśnie spedycję, która może być krajowa lub międzynarodowa. Składają się na ten sektor wszelkie czynności, których wykonanie umożliwi transport towarów z punktu A do punktu B. Podstawowymi czynnościami usług spedycyjnych są przyjmowanie zleceń, zawieranie umów z klientami, zapewnianie instrukcji przewozu i organizacja ośrodków transportu. To właśnie spedytorzy odpowiedzialni są za przygotowanie wysyłek do przewozu, komplementację dokumentów, pakowanie załadunków, wyznaczanie konkretnej trasy dla firm transportowych i wiele innych zadań, które na celu mają usprawnienie pracy w branży logistycznej. Warto zaznaczy, że spedytor międzynarodowy lub krajowy zajmuje się również prawidłowym przechowywaniem towarów, załadunkiem, rozładunkiem oraz organizowaniem odpraw celnych, jeżeli jest to konieczne.

Zgodnie z art. 794 kodeksu cywilnego, spedycja to wysyłanie lub odbieranie przesyłek lub podejmowanie pozostałych czynności związanych z przewozem. W kontekście prawnym oznacza to, że spedytor odpowiedzialny jest za wszelkie sytuacje wynikające z błędów dokumentacji przekazanych przewoźnikowi, nieprawidłowych parametrów załadunku, a także gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu w momencie przekazywania towarów. Warto o tym pamiętać i rozgraniczać zakres prawny obowiązujący spedytora oraz przewoźników.

Firmy transportowe są częścią spedycji

 Zarówno transport dóbr oraz towarów, jak i spedycja może nawiązywać do usług świadczonym na terenie kraju lub mieć charakter międzynarodowy. Firmy transportowe zatrudniają przewoźników, których zadaniem jest dostarczenie towarów w wyznaczone miejsca i według planu ustalonego przez spedytora. Firmy przewozowe nie muszą martwić się organizacją zleceń czy ogólnie rozumianą kwestia logistyczną i ekonomiczną. Głównym zadaniem firm transportowych jest odebranie załadowanych surowców, bezpieczny ich przewóz do wyznaczonego punktu oraz przekazanie dóbr do rozładunku.

Podsumowując, wszystkie wykonywane obowiązki w branży logistycznej zazębiają się i tworzą całokształt procesu transportowego – od planu, organizacji, po przewóz i dostarczenie surowców. Zarówno firmy transportowe, przewoźnicy jak i spedytorzy międzynarodowi i krajowi wykonują z osobna pracę, bez której sektor logistyczny nie mógłby funkcjonować. Aby ułatwić ten proces, nasza firma BitLogistics oferuje w pełni kompleksowe usługi logistyczno-spedycyjne, a fundamentem naszej działalności jest bezpieczny transport drogowy oraz wysokiej jakości spedycja międzynarodowa, poparta wieloletnim doświadczeniem.

 

FULL GUARANTEE

LEARN MORE ABOUT OUR OFFER
ul. Magazynowa 7,
80-180 Kowale
Zgodnie z przepisem art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
  1. 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest BUYOUT INVEST Sp. z o.o. z siedzibą w Kowalach, ul. Magazynowa 7, 80-180 Kowale;
  2. 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - Norbertem Boguckim możliwy jest pod adresem email: boguckin@bestwayconsulting.pl;
  3. 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą jedynie na podstawie i w celu realizacji umowy, na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 lit. b) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.;
  4. 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie osoby do tego upoważnione;
  5. 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres niezbędny do realizacji umowy;
  6. 6. Posiada Pani/Pan prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych;
  7. 7. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego;
  8. 8. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, przy czym niezbędne do zawarcia i realizacji umowy;